Виробництво кормів для молочних корів


Для стабільного забезпечення корів якісними недорогими  кормами в кормо виробництві використовують посів суміші злакових трав.

Порівняно з чистими посівами (злакових) трав, суміші їх мають низку переваг:

  • краще використовують ґрунтово-кліматичний потенціал даного місця вирощування й компенсують мінливі ґрунтові умови поля, а також краще пристосовуються до змін погоди;
  • їх менше уражають хвороби та шкідники, вони більш конкурентоспроможні до засмічення;
  • можуть компенсувати кущінням рідкі сходи злакових;
  • краще впливають на родючість ґрунтів;
  • дають, порівняно з чистими посівами бобових, вищі й стабільніші врожаї;
  • розширюють можливості використання травостоїв (зелений корм, силос, сіно), гнучкіші у строках збирання, тому що в разі запізнення з укосом якість кормів знижується менше;
  • поліпшують якість кормів (підвищене споживання, більш вирівняне співвідношення між протеїном і концентрацією енергії, знижена небезпека тимпанії при згодовуванні).

Використання оптимально збалансованих за складом кормових травосумішей дає можливість збільшити вихід корму (не кажучи вже про його якість) у два-три рази.

Склад суміші злакових трав:

Райграс – 25%; Фестоліум- 25%; Грястниця -25%; Тимофіївка- 25%

Норма висіву 25 кг/га

Райграс

Низовий рихлокущовий багаторічний злак заввишки 40-80 см. Любить вологу, посуху переносить погано; на зрошення чутливий, але не витримує тривалого затоплення і близьких ґрунтових вод. Добре пристосований до помірного вологого клімату з м’якими зимами. Старі травостої більш схильні до вимерзання.

Фестулоліум

Це кормовий вид злакових трав, отриманий шляхом гібридизації вівсяниці з райграсом. Новий вид поєднує їхні найкращі властивості. Від вівсяниці фестулоліум успадкував зимо- та посухостійкість, витривалість, а від райграсу — швидку схожість, весняний ріст, перетравність, високий рівень цукрів та відмінний смак.

Тимофіївка лугова  

Це рихлокущовий багаторічний злак, дуже зимостійкий. Холодною весною тимофіївка відростає краще за більшість інших кормових трав. Рослина любить вологу, але затоплення переносить погано. Посухостійкість невисока, особливо чутливі до нестачі вологи сходи рослин до вкорінення. Тимофіївка недостатньо стійка до випасу. При пасовищному використанні її врожай з віком знижується швидше, ніж при сінокісному. Добре росте на родючих, помірно вологих, суглинних, глинистих, алювіальних ґрунтах і на окультурених торфовищах. На сухих ділянках і кислих ґрунтах розвивається слабко.

Грястиця збірна

Це верховий рихлокущовий багаторічний злак. Зими з глибоким сніговим покривом переносить добре, а в безсніжні — зріджується. Грястиця (інші назви — вівшук, житниця, купчанка, плоскуха, мітлиця й ін.) погано сприймає затоплення й надмірне зволоження ґрунту, не витримує тривалого затоплення талими водами. Вважається посухостійкою культурою. Добре росте на суглинистих і глинистих ґрунтах з достатньою кількістю перегною, нормально забезпечених вологою, і на окультурених торфовищах. Погано росте на надто вологих торфовищах і сухих піщаних ґрунтах. Найкраще розвивається при слабко вираженій кислій реакції ґрунту. Задовільно росте при рH 4,7-5,5. Дуже чутлива до аерації ґрунту.

Грястиця збірна досить урожайний злак, здатна формувати два-три укоси, а то й більше. Відгукується на високі дози азоту й зрошення. У травосумішах на третій рік життя досягає повного розвитку.