Сімейна молочна ферма «Стара Хата»


На фото власник сімейної молочної ферми «Стара Хата» Олександр Панасюк. Його ферма стала однією з перших на Волині з безприв’язним утриманням корів та доїльним залом.

Звичний день Олександра починається близько шостої ранку, а закінчується далеко за північ. Інколи йому доводиться і ночувати просто на фермі у невеличкому робочому кабінеті. Адже окрім того, що родина Панасюків щодня важко працює на власному господарстві, вони роблять різні хороші справи і для села – самі висипали ґрунтову дорогу, а минулого року Олександр ще й упорядкував громадське пасовище площею близько 20 гектарів. До того воно було заросле очеретом і занедбане, а нині акуратно викошене і загороджене електропастухом. «Якщо раніше пастухам доводилось бігати за деякими коровами, котрі втікали від них городами, то зараз краса і благодать – корівки собі ходять за електроогорожою і можна не переживати, що вони кудись підуть» , – розповідає чоловік.

Що вирізняє молочну ферму «Стара хата» так це те, що корови круглорічно знаходяться на безприв’язному утриманні, що максимально наближене до природних умов. Завдяки цьому тварини дають більше якісного молока, а господар затрачає менше часу. Влітку корови більшість часу проводять на пасовиську, а взимку від негоди ховаються у просторому корівнику без стійл, але з годівничками та гумовими підстилками. До речі, у європейських країнах безприв’язне утримання ВРХ на підстилці є обов’язковою умовою, щоб отримати сертифікат екологічно чистої продукції.

Двічі на день корови молочної ферми приходять до доїльного залу, де одночасно можна подоїти восьмеро тварин. Сучасне доїльне обладнання повністю автоматизоване, тому апарат вимикається і сам від’єднується від вим’я, коли в ньому закінчується молоко. Свіжий надій, пройшовши фільтрацію, одразу надходить по трубах у холодильник ємністю у тисячу літрів. Завдяки тому, що молоко майже не контактує з повітрям, воно має високі якісні показники, пояснює Олександр.

«Хочу, щоб ми були виробниками, щоб село розвивалося, щоб росли сімейні ферми», – каже господар. Однією з мрій-ідей фермера є власна сироварня та «зелений» туризм у Рогожанах. Чоловік хоче, аби кожен міг приїхати у село та насолодитися усіма його перевагами – скуштувати смачних натуральних продуктів, подихати свіжим повітрям, порибалити, назбирати ягід і грибів, покататись на конику тощо.