Підсумки XIII Молочного Конгресу – яке майбутнє чекає на молочну сферу України?


Картинки по запросу "підсумки молочного конгресу сімейні ферми"

“Згідно статистичних даних, виробництво молока в Україні складає близько 9 млн т, проте такого об’єму немає. Фактично ми маємо не більше 6 млн т”, пояснив експерт Чагаровський Вадим.

До основних стратегічних цілей розвитку молочної галузі до 2030 року Чагаровський відзначив:

  • виробництво інноваційних конкурентоспроможних продуктів (органічні, функціональні, ненамолочній основі, виробництво молочних продуктів для В2В таHoReCa);
  • необхідність модернізації переробних підприємств для збільшення енергоефективності та підвищення екологічних стандартів;
  • створення центру підготовки фахівців для галузі;
  • захист внутрішнього ринку, який передбачає об’єднання зусиль вборотьбі проти фальсифікатів, введення дзеркальних квот на імпорт молочних продуктів з ЄС, тарифне квотування на імпорт тапаритетне відкриття ринку для Білорусії;
  • створення проекту кооперації виробників тапереробників;
Картинки по запросу "чагаровський молочний конгрес"


На його думку, щоб зупинити зменшення виробництва молока і збільшення залежності від імпорту, необхідно докласти виробникам і переробникам спільних зусиль.

“Необхідно укладати річні контракти між виробником і переробником зпрогнозованою ціною насировину шляхом встановлення цінових кордонів тарозробити механізми регулювання імпорту. Окрім того, потрібно привести базові показники молочної сировини до європейських норм», термін «молоковмісні» варто замінити на «імітаційні» продукти”. — підсумував Чагаровський.       


За даними Держстату, у 2019 році Україна скоротила виробництво молокопродукції на 2,3% ― до 1,98 млн тонн, у порівнянні із 2018 роком. Зокрема, виробництво питного молока зменшилося на 2,9% (до 969,1 тис. тонн), сирів – на 5% (до 193,9 тис. тонн), вершкового масла – на 15% (до 89,3 тис. тонн). Також за минулий скоротилося виробництво сухого знежиреного (на 10,6%, до 33,7 тис. тонн) та згущеного (на 2%, до 34,1 тис. тонн) молока, казеїну (на 27,5%, до 5,3 тис. т) та сироватки (на 14%, до 59,9 тис. тонн). Зросло за 2019 рік виробництво кисломолочних продуктів (на 2,5%, до 415,3 тис. тонн), морозива (на 5,1%, до 156,9 тис. тонн), а також сухого незбираного молока (на 38%, до 17,8 тис. тонн).       

У свою чергу,заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький під час ХІІІ Міжнародного молочного конгресу зазначив, що уряд планує запустити програму підтримки сімейних та фермерських господарств, які утримують не більше 25 корів, із виплатою по 5 тис. грн на корову.   

“Маємо надію, що будуть розвиватись молочні сімейні ферми. Додатково плануємо запустити програму підтримки сімейних та фермерських господарств шляхом виплат по 5 тис. грн на корову, які утримують не більше 25 корів.
Також ми б хотіли реалізувати програму підтримки земельним ресурсом молочного тваринництва із розрахунку додатково 2 га на 1 корову”, – сказав Висоцький.       


Джерело Milkua