Ми відкрили першу сімейну ферму в Житомирській області!


Майже рік спільної роботи з Баранівською ОТГ не пройшов дарма і нам вдалось просунути ідеї сімейного фермерства та кооперації на Житомирщині. В результаті ми маємо успішну ферму родини Обухівських і цілу чергу зацікавлених кандидатів на відкриття нових ферм далі.

Родина вже давно мала намір займатись молочним фермерством. Та їх зупиняло те, що вони не мали в цьому досвіду. На ознайомчих семінарах вони дізнались, що в рамках співпраці по проєкту «Сімейні молочні ферми» їм будуть надавати технологію утримання корів та забирати вироблене молоко за ціною вищою ніж ринкова. Поспілкувавшись з власниками діючої ферми під час навчальної екскурсії родина вирішила, що після завершення осінньо польових робіт займуться створенням сімейної молочної ферми.

Наприкінці серпня ц.р. розпочалися роботи з реконструкції корівника в с. Марківка. Колишній свинарник було переобладнано згідно рекомендацій фахівців ТОВ «Укрмілкінвест» в комфортний корівник: вставлено вікна, забетоновано підлогу, проведено скважину, з якої вода подається до кожної корови, придбано доїльні апарати, лабораторне обладнання та корми.

І ось, в грудні ц.р. запрацювала перша в Житомирській області сімейна молочна ферма в с. Марківка Баранівської ОТГ орієнтована на 50 корів. Зі слів пані Світлани головною складністю є закупівля продуктивної та здорової худоби. Наразі закуплено 13 корів. Родина не планує зупинятись на одній фермі і протягом 2-3х років має намір розширитись до 100-150 корів.

Можливості започаткування даного сільського підприємництва передував тривалий процес консультацій з дорадником проєкту щодо реконструювання існуючого приміщення та узгодження умов договору співпраці. В рамках цієї співпраці передбачено надання навчальних консультацій, дорадницьких і ветеринарних послуг, а також надання фінансування для реконструкції (побудови) корівника, купівлі обладнання та корів. Важливим фактором співпраці є організація збуту виробленого на фермі молока на переробні заводи.

«Важливо, що ми відразу можемо зателефонувати консультанту в тих ситуаціях, які ми не розуміємо, і вони нам допомагають. Також в рамках договору передбачений безкоштовний виїзд ветеринара при купівлі худоби. Він робить УЗД, тестує на мастит і потім раз у місяць планово перевіряє стан здоров’я кожної корови, надає поради та при необхідності прописує лікування. Таких спеціалістів в селі немає. Зручно, що по договору нам надають весь комплекс послуг. Наприклад, стосовно закупівлі кормів, для нас вони надають їх набагато дешевше ніж на ринку. Те ж стосується поїлок, доїльних апаратів. В рамках співпраці ми їх отримуємо набагато дешевше, ніж продається в інтернеті. Ось, наприклад, ми взяли доїльний апарат, але не вміли користуватись. Ми звонили до дорадника, відправляли йому на вайбер фотографії, і він пояснював, що ми робимо так, а що не так. І ще важливо, що в рамках проєкту організовують навчання. Мені все цікаво, в інтернеті цього не напишуть, ветеринар цього не скаже. Вони вчать чим краще харчувати корів для збільшення надоїв. І вони це все безкоштовно. Чого не поїхати на навчання? Я вже пару раз була, то я собі багато цікавої інформації занотувала», – розповідає Світлана Обухівська, фермерка, про умови роботи.

Відсутність достатніх знань у селян для організації ферми на 20-30 корів, острах самостійного утримання ферми та відсутність професійної дорадчої служби призводить до неймовірних темпів зменшення корів в громаді.

В результаті співпраці Баранівська міська ОТГ з проєктом «Сімейні молочні ферми» будуть сплачуватись податки за місцем реєстрації сімейних ферм. Таким чином селяни забезпечать себе робочими місцями. Фермери зможуть отримати фахову підтримку від дорадницької служби, підвищити якість молока, оновити обладнання та полегшити ручну працю.

Такий успішний приклад родини Обухівських, дозволить швидко просувати ідеї сімейного фермерства та кооперацію на Житомирщині.