Молочний ринок України і Польщі, в чому різниця?


Представники УКФ приймають участь в 20-му Міжнародному економічному форумі в м. Карпач (Польща) і мали нагоду близько ознайомитись з ситуацією та досягненнями молочної галузі Польщі. Природньо виникло питання порівняти її з молочною галуззю України і ми побачили наступну картину.

Україна за останні 10 років показує катастрофічну динаміку скорочення поголів’я та виробництва і на жаль з кожним роком темпи прискорюються. Таким чином, ми значно втратили позиції в світовому рейтингу виробників за останні 25 років, програвши своєму сусіду.Існує навіть проблема в тому, щоб точно визначити показники галузі, так як облік молока населення знаходиться на незадовільному рівні.Натомість країна має багато чого спільного з ринком Польщі і варто вже зараз переймати досвід реформування ринку і зупиняти негативну тенденцію. По оцінкам експертів Україна через 5-10 років зможе інтегруватись в систему глобальної торгівлі. Але чи є в нас ці 10 років?

Польща, за останні 10-15 років суттєво трансформувала свою галузь. І це стосується не тільки модернізації виробництва та переробки, а і наведення порядку в системах обліку та контролю якості молока, розвитку експорту та ін.35% від виробленого молока йде на експорт і країна входить в ТОП-5 постачальників молока в Європі.Звичайно, значною підтримкою в цьому були дотації з ЄС, проте важливу роль також зіграли і державна політика в області підтримки малого фермерства та політична воля у наведенні порядку в галузі.

Зараз ми стикаємось з фактом, що імпорт з Польщі в Україну зростає з кожним роком (по деяких позиціях вже 50-60% від всього імпорту) і чи не стане це початком кінця молочної галузі України?Наразі маємо мало часу, щоб змінити радикально на краще ситуацію в Україні і закликаємо представників Міністерства аграрної політики та продовольства, депутатів, профільних асоціацій та організацій та експертів більш ретельно подивитись на досвід сусідньої країни і перейняти та адаптувати всі найкращі практики запроваджені в молочній галузі Польщі.