Як працюють сімейні ферми на о. Тенерифе?


2-4 березня 2020 року відбувся міжнародний інвестиційний форум на о. Тенерифе (Канарські острови) Іспанія.

Це, можна сказати «теплий Давос», де говорили про інвестиції в Україну та Канарські острови. Оскільки робота була тісно пов`язана з відпочинком, то в один із днів перебування команда проекту «Сімейні молочні ферми» вирушила на вивчення досвіду сімейного фермерства на о. Тенерифе.

На Тенерифе (найбільший з островів Канарів) діє 70 ферм, з яких тільки 4 промислові. Усі інші – це сімейні молочні ферми. Треба відмітити, що мова іде про козині сімейні ферми, оскільки гірський рельєф місцевості дозволяє працювати ефективно саме з козами.

Родина Кінтеро – пан Марко та пані Діана, дізнавшись про специфіку нашої роботи в Україні, запросили нас познайомитися зі своєю сімейною фермою  (Familia Quintero Artesanal) де розміщена сироварня «La pasada» («Прохідна»).

Ферму Марко успадкував від батька у 1996 році. Раніше вони тримали ферму лише для власних потреб. Батько хоч і передав бізнес сину, але допомагає в управлінні, зокрема доїнні кіз. Марко займається сироварінням, а Діана – маркетингом та збутом сировини. Загалом на фермі працює 5 чоловік, з них двоє найманих працівників. Діана розповідає, що продукція ферми є повністю органічною та екологічно чистою. Її власники з гордістю продемонстрували дипломи про якість продукції.

Перед входом до виробничого цеху уся наша група одягла бахіли, а пані Діана показала, як працює ферма, та запросила на частування сиру. Усередині цеху дуже чисто, компактно розміщене молочне обладнання, зокрема холодильник для збору молока і зберігання сиру.

Спис, що прикріплений під стелею, не так давно служив для знімання кіз із гір. З його допомогою ще Марковий батько ходив по скелястих горах та приганяв кіз, що заблукали, додому. Зараз цей спис –  своєрідний експонат, частина історії цієї ферми та родини.

Надої молока на цій фермі залежать від сезону, але з дійних наразі 25 кіз, які дають 220 літрів молока на добу. Увесь об’єм використовують для виробництва сиру. Молоко не пастеризують.

Увесь вироблений сир орієнтований на ресторани як крафтова продукція преміум класу, однак частину виготовленої продукції продають для туристів, оскільки ферма стоїть на пішому туристичному маршруті Пуерто де Сантьяго (Puerto de Santiago) – Сантьяго-дель-Тейде (Santiago del Teide). Сама ферма не орієнтована на прийом туристів. Для нас зробили виняток, провівши екскурсію і пригостивши сиром. Дуже смачно.

На фермі є доїльні апарати та молокопровід. На фото батько Марко за роботою.

На фото Діана розповідає про проблеми. Держава не допомагає. Але податки треба платити вчасно. Зі слів Діани, вони сплачують майже 300 евро в місяць (283 якщо точно). Окремо оплачуються послуги ветеринара і це не дешево.

Основна проблема цієї ферми – це неможливість розширятися. Адже вона стоїть на туристичному маршруті і держава не дає дозволу на розширення. З одного боку будівля ферми нависає над урвищем, а з іншого її підпирають скелі.

Ферма не є частиною кооперативу, тому може розраховувати лише на свої сили. Державних дотацій не має.

Пані Марко та пані Діана зберігають в таємниці рецепти приготування сирів та неохоче діляться інформацією про утримання кіз, побоюючись конкурентів. Вони покладаються лише на себе, адже це їхній бізнес.

Сім’я вирощуює зелену масу на терасах, які потребують постійно зрошування. Труднощі при вирощуванні корму, з якими стикаються фермери, можна побачити на фото.

Також для збалансованого раціону, власнику купують сухий корм у бегах, годують банановими відходами, які безкоштовно надають бананові кооперативи.

Так виглядають кормові столи на фермі. Команда проекту Сімейні молочні ферми висловлює вдячність всім причетним за організацію екскурсії.

На о. Тенерифе люди важко працюють як і в Україні щоб мати свій бізнес. Іспанія не допомагає сімейним фермам. Але люди там стають успішні бо вірять в успіх, працюють і люблять свою справу. Ми вертаємося на Батьківщину з переконанням, що на благодатній українській землі у наших фермерів все вийде.