Держпідтримка молочного тваринництва: чого потребують фермери і що обіцяє влада?


На ХІV Міжнародному молочному конгресі заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький зазначив, що влада має намір до червня цього року напрацювати програми підтримки агросектору, які діятимуть впродовж наступних трьох років.

Що стосується молочного напрямку, то, за словами Висоцького,  в основі має бути націленість на максимальну продуктивність поголів’я. Зокрема, це програма компенсації купівлі племінного високопродуктивного поголів’я, програма компенсації до 30% реконструкцій та будівництва тваринницьких комплексів та програма здешевлення кредитів до 5% до 1.5 облікової ставки НБУ, але не більше 15 млн грн на групу пов’язаних осіб.

«Фонд часткового гарантування кредитів в сільському господарстві стане одним із напрямків отримання доступного фінансування для агровиробників. Логіка аналогічна як з портфельними гарантіями. Ви маєте 30%, держава дає 70% гарантій, але там у фокусі є специфічна група — малі виробники», — розповідав Висоцький.

За словами урядовця, оскільки малі виробники програють конкуренцію великим і середнім гравцям ринку, то фонд націлений на підтримку аграріїв, які обробляють до 500 га. «Буде створена спеціалізована установа для малих виробників, яка надаватиме консультації — пояснив заступник міністра аграрної політики.

Важливість державної допомоги для малого бізнесу, зокрема сімейних молочних ферм, підкреслив народний депутат Дмитро Соломчук. Так, одна з найбільших проблем таких господарств – відсутність пасовищ.

«Я минулого тижня об’їздив всю Рівненську область, відвідав маленькі господарства сімейного типу. У них немає пасовищ і це проблема. Мають по 15-20 корів, а випасу немає взагалі, змушені закуповувати корма», — розповів Соломчук.

Возможно, это изображение (один или несколько человек)

Серед іншого малі господарства також потребують коштів на закупівлю техніки та побудову ферм. А також – допомоги при оформленні різного роду документації. На думку депутата, варто організовувати обласні заходи, на кшталт молочного конгресу, під час яких фермери могли б обмінюватись досвідом.

Уряд готовий під час запровадження ринку землі підтримати тваринництво та внести зміни до законодавства з метою резервації землі під цю галузь. Про це заявив міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

«Сьогодні ми в процесі дискусії, але готові внести відповідні зміни до законодавства в частині резервації землі саме під тваринництво і створення додаткових стимулів для тих, хто розвиває тваринництво, отримати відповідну підтримку з боку держави саме на додаткові гектари землі, фінансування», – сказав Лещенко.

За його словами, Мінагрополітики зацікавлене в тому, щоб розвивалося промислове виробництво молока, щоб люди, які працюють як одноосібники, трансформувалися в молочні сімейні ферми і виходили на більш високий рівень виробництва молока.